DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 31°C
Parçalı Bulutlu

Metal fırtınaya Vatan desteği

Metal fırtınaya Vatan desteği
07.01.2020
411
A+
A-

Metal işçileri ile MESS arasında süren TİS sürecini değerlendiren Vatan Partisi Genel Sekreteri Reyhan, işçinin kazanılmış haklarının işverence tartışmaya açıldığına dikkat çekti. Reyhan, sürecin grevle sonuçlanması durumunda işçinin yanında olacaklarını bildirdi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ)’e bağlı Türk Metal, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı Birleşik Metal-İş ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ)’e bağlı Özçelik-İş sendikalarının, işveren sendikası olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttüğü toplu sözleşme süreci uyuşmazlıkla sonuçlandı.

5 Aralık 2019’da başlayan arabulucu süresi 3 Ocak Cuma 2020 günü tamamlandı. Arabulucu kurulun raporu bakanlık aracılığı ile içinde bulunduğumuz haftada resmi olarak taraflara bildirilecek. Raporu alan sendikaların grev tarihini ilan edebileceği belirtiliyor.

MESS SÖZLEŞMESİNİN ÖNEMİ

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, “186 işyerindeki 130 bine yakın işçi için yürütülen sözleşme süreci, Türk-İş’in kamu işçisi için yaptığı çerçeve sözleşmeden sonraki en büyük işçi sözleşmesidir. Süreç grev aşamasına gelmiştir. 130 bine yakın işçinin 112 bini TÜRK-İŞ’e bağlı Türk-Metal Sendikasının üyesidir. 109 maddenin sadece 44 maddesi hakkında masada anlaşma sağlanabilmiştir. Türk Metal ve Özçelik-İş yüzde 26, Birleşik Metal-İş yüzde 34 zam istiyor. MESS ise ilk altı ay için yüzde 6.05 diyor. Aradaki fark büyüktür. Önceki sözleşmelerden farklı olarak MESS, işçinin kazanılmış haklarına da göz dikmiştir” dedi.

HAKLARI TARTIŞMAYA AÇTILAR

İkramiye, fazla mesai ücreti, denkleştirme, hastalanma, ihbar süresi ve ihbar tazminatı miktarları, deneme süresi gibi yasayla ya da toplu sözleşmelerle kazanılmış hakların masaya getirildiğini ve tartışmaya açıldığına işaret eden Utku Reyhan, “Kazanılmış hakların tartışmaya açılması ise, sadece 130 bine yakın dev işçi kitlesi için değil, işçi sınıfının tamamı için değer taşımaktadır. İşçi sınıfının tamamının kazanılmış hakları tartışmaya açılmıştır. Bu durum, zaten üretim sıkıntısı yaşayan ekonomimiz için, iş barışı, üretim ve verimlilik gibi önemli sorunlara da yol açacaktır. Metal işçilerinin mücadelesi sadece kendileri için değil, işçi sınıfının tamamı içindir, ekonomimiz içindir, verimliliğin sürmesi içindir” ifadelerini kullandı.

BEŞ MADDELİK GÖREV

Grevin eşiğindeki işçi sendikalarının bütün illerde şubeleri bulunduğunu anımsatan Vatan Partisi Genel Sekreteri Reyhan, Vatan Partisi il ve ilçe örgütlerinin yapacakları çalışmaları şöyle sıraladı:

1- Türk-Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş’in şubeleri ziyaret edilecek, gidilmeyen bir tek şube bırakmayacaktır. Ziyaretlerimizde işçilerin ve sendikaların haklı bir mücadele yürüttükleri, mücadele süresince yanlarında olduğumuz belirtilecektir.

2- Bütün il örgütlerimiz partimiz adına basın açıklaması yaparak işçilere desteğimizi basına da iletecektir.

3- Sendikalardan eylem takvimini öğrenerek, fabrika dışındaki eylemlere Türk Bayraklarımızla destek verilecektir.

4- Türk-Metal Sendikası 19 Ocak’ta Bursa’da bölgesel çapta bir miting yapacaktır. Bu mitinge Bursa, Balıkesir ve Yalova İl örgütlerimiz kitlesel olarak ve Türk bayraklarıyla katılacaktır.

5- Uyuşmazlık süreci o zaman kadar devam ederse Türk-Metal Sendikası 26 Ocak’ta da Gebze’de miting düşünmektedir. Kesinleştiği anda Kocaeli ve Sakarya İl örgütlerimizle İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçe örgütlerimiz etkili şekilde katılacaktır.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.